Psychoterapia poznawczo-behawioralna – terapia CBT

Terapia poznawczo-behawioralna i terapia behawioralna CBT - co to jest?

Terapia behawioralna - co to jest i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna? CO TO ZNACZY CBT?

Dowiedz się, co to znaczy CBT i zobacz, jak pracujemy!

Zapraszamy do zapoznania się z garścią podstawowych informacji na temat metod psychoterapii, stosowanych w naszym gabinecie. W pierwszym wpisie skupimy się na terapii poznawczo-behawioralnej – co to znaczy CBT, co to jest terapia behawioralna, ile trwa terapia poznawczo-behawioralna i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna. W kolejnym omówimy terapię schematów i nurty trzeciej fali CBT. Dzięki ich połączeniu osiągamy szybką poprawę stanu naszych pacjentów i powrót satysfakcji z życia. Życzymy miłej i satysfakcjonującej lektury.

CBT – co to jest i co to znaczy? Psychoterapia i psychoterapia poznawczo-behawioralna

Zanim przejdziemy do charakterystyki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, tego, co to jest terapia behawioralna oraz tego, na czym polega terapia poznawczo-behawioralna, zacznijmy od samego pojęcia psychoterapii. Najprościej mówiąc – jest to specjalistyczna metoda leczenia, której skuteczność opiera się na związku emocjonalnym pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Podczas psychoterapii, terapeuta wykorzystuje oddziaływania psychologiczne i stosuje różnego rodzaju techniki psychoterapeutyczne. Są one odmienne w zależności od nurtu, w jakim specjalista pracuje.

Najczęściej klasyfikuje się:

  • podejście psychoanalityczne i psychodynamiczne,
  • podejście poznawcze, behawioralne i poznawczo-behawioralne,
  • podejście humanistyczne i egzystencjalne,
  • podejście systemowe,
  • inne podejścia i systemy łączone.

Terapia poznawczo-behawioralna – co to jest CBT?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna została opracowana w latach 60. XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka. Pierwotnie powstała z myślą o leczeniu depresji. Co to jest CBT? Jej inna nazwa to terapia kognitywno–behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT).

Terapia poznawczo-behawioralna – na czym polega i co to znaczy CBT?

To, na czym polega terapia poznawczo-behawioralna i co to znaczy CBT zastanawia się wielu pacjentów. Jak mówi sama nazwa, ten nurt terapii skupia się na dwóch aspektach: poznawczym i behawioralnym. Procesy poznawcze to, najprościej mówiąc, procesy myślowe, które zachodzą w naszym mózgu: wszystkie reprezentacje na temat świata, ludzi czy sytuacji, które posiadamy.

Co to jest terapia behawioralna? Procesy behawioralne to te, które odnoszą się do zachowania, czyli, inaczej mówiąc, nasza odpowiedź w działaniu, na to, co dzieje się w umyśle.

Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na przekonaniu, że nasze myśli wpływają i kształtują zachowanie. W toku życia przyswajamy różne myśli i przekonania. Ich pierwowzorem jest środowisko, w którym dorastamy i dojrzewamy. Zdarza się, że powtarzamy schematy, które nie są dla nas korzystne, ograniczają nas, powodują dyskomfort i cierpienie. Ich zmiana jest możliwa właśnie dzięki terapii CBT.

Terapia poznawczo-behawioralna i terapia behawioralna – co to jest?
Cele i techniki CBT

Psychoterapię poznawczo-behawioralną charakteryzuje tryb pracy zorientowany na cel, wyznaczony na samym początku terapii. Na przykład, pacjent cierpiący na fobię społeczną, będzie w toku spotkań pracował nad umiejętnością nawiązywania kontaktów, bycia wśród ludzi i w relacji z nimi.

Dzięki współpracy terapeuty i pacjenta możliwa jest zmiana szkodliwych przekonań. Terapeuta za pomocą różnych technik pomaga pacjentowi zidentyfikować schematy, które powodują cierpienie, zrozumieć je i zastąpić innymi, bardziej mu sprzyjającymi. Spokojna, bezpieczna i pełna wsparcia atmosfera gabinetu, umożliwia klientowi stawienie czoła swoim trudnościom w komfortowych warunkach.

Ten typ terapii koncentruje się na bieżących problemach i poszukiwaniu rozwiązań tu i teraz, bez rozpamiętywania przeszłości, choć oczywiście bywają sytuacje, kiedy jest to korzystne i nieuniknione. Co ważne, w toku terapii pacjent samodzielnie wyciąga wnioski, bez rad czy opinii terapeuty. Terapeuta w trakcie spotkań stosuje techniki CBT. Co to jest? Przedstawiamy niektóre z nich:

  • Dialog sokratejski – metoda ta nawiązuje do Sokratesa, który przez umiejętne zadawanie pytań, umożliwiał swoim rozmówcom odkrycie błędów w ich rozumowaniu. Podobnie terapeuta, dzięki zdobytym podczas długoletniego kształcenia się umiejętnościom, formułuje swoje wypowiedzi w taki sposób, aby umożliwić pacjentowi zauważenie własnych błędów poznawczych, a w konsekwencji ich zmianę i poprawę jakości życia.
  • Ekspozycja – metoda bardzo pomocna przy leczeniu fobii i lęków. Polega ona na stopniowym przyzwyczajaniu klienta do tego, czego się boi, w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Dzięki temu, bodziec, który wcześniej wywoływał gwałtowną reakcję, przestaje działać w taki sposób.
  • Monitoring myśli – dzięki niemu możliwe jest rozwinięcie świadomości i uważności na własne myśli, a co za tym idzie przekonania czy ograniczenia z nimi związane. Pacjent, który znajduje się w trudnej sytuacji, zapisuje swoje myśli i odczucia oraz stopień ich intensywności. Z pomocą notatek, możliwe jest odtworzenie sytuacji z dystansu i przyjrzenie się jej i wyciągnięcie wniosków, potrzebnych w procesie zmiany.
  • Skalowanie – pacjent ocenia (na przykład w skali liczbowej) jak intensywne emocje odczuwa, jak bardzo skomplikowane czy trudne według niego są do rozwiązania jego problemy. Zastosowanie chłodnej, nie nacechowanej emocjonalnie skali ułatwia zdystansowanie się.
  • Opinia czy fakt – dostrzeżenie różnicy pomiędzy zdaniem na jakiś temat a obiektywnym faktem, pozwala na podważenie szkodliwych myśli, które pacjent ma na temat samego siebie. To, że źle o sobie myślimy, nie oznacza, że jesteśmy złymi czy mało wartościowymi ludźmi.
  • Ponadto, często stosuje się również zadania domowe, obejmujące na przykład prowadzenie dziennika, w którym pacjent zapisuje swoje aktywności, myśli czy emocje. Terapeuta może też poprosić o wykonanie różnych czynności. Przykładem jest poproszenie o pomoc kogoś bliskiego przez osobę, która ma problem z byciem zależną od innych. Dzięki takim ćwiczeniom klienci mają możliwość wykonania czynności stwarzających im trudność w kontrolowanych warunkach i wyeliminowania błędów poznawczych.

Błędy poznawcze w terapii poznawczo behawioralnej – co to takiego?

Błędy poznawcze to rozumowanie nielogiczne, które czasem zdarza się każdemu z nas. Dobrym przykładem jest tzw. czytanie w myślach, czyli nasze założenie, że wiemy, co myśli lub czuje druga osoba. Ich inna nazwa to zniekształcenia poznawcze.

Proces terapeutyczny w psychoterapii poznawczo-behawioralnej ma na celu właśnie wyeliminowanie tych błędów i pokazanie pacjentowi rzeczywistego obrazu świata. Umożliwia to racjonalną ocenę rzeczywistości.

psychoterapia nurty psychoterapii, typy psychoterapii

Ile trwa psychoterapia poznawczo-behawioralna? Co to jest CBT?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ile trwa psychoterapia poznawczo-behawioralna, chociaż terapia ta z założenia jest terapią krótkoterminową. To, ile trwa terapia poznawczo-behawioralna zależy od złożoności problemów, z którymi boryka się pacjent. Z reguły obejmuje kilkanaście do kilkudziesięciu spotkań, a czas jej trwania zostaje jasno określony na samym początku leczenia. Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają około godziny. Zaangażowanie pacjenta oraz regularność odbywanych spotkań również ma wpływ na to, ile trwa terapia poznawczo-behawioralna.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – kto może z niej skorzystać? Terapia poznawczo-behawioralna – dla kogo jest odpowiednia?

Choć pierwotnie ten nurt terapeutyczny powstał z myślą o leczeniu zaburzeń depresyjnych, obecnie znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu zaburzeń nastroju i zachowania, szczególnie tych o podłożu depresyjnym i lękowym.

Z powodzeniem stosuje się go w leczeniu depresji, dystymii, fobii, lęku panicznego, zamartwiania czy hipochondrii. Wykorzystuje się go również do pracy z osobami z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, schizofrenią, CHAD, czy zespołem stresu pourazowego oraz depresji poporodowej. Ogólnie mówiąc, spora grupa pacjentów, zmagająca się z różnego typu trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, stresem bądź takich, którzy przeżyli różnego rodzaju traumy, korzysta z tego nurtu terapii, osiągając poprawę w swoim funkcjonowaniu.

Terapia behawioralna – dlaczego warto rozpocząć terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym? Terapia poznawczo behawioralna – co to jest CBT i co to znaczy?

Odpowiedzieliśmy na pytanie, co to jest terapia poznawczo behawioralna, więc warto zaznaczyć, jakie efekty przynosi. Terapia kognitywno-behawioralna to jedna z najlepiej zbadanych form terapii. Jej skuteczność została wielokrotnie dowiedziona w niezależnych badaniach klinicznych. Dzięki niej klient ma nie tylko możliwość rozwiązania trapiących go problemów, ale też uzyskania lepszego wglądu w siebie. Skutkuje to podniesieniem satysfakcji z życia i poprawą kontaktów międzyludzkich.

W toku terapii pacjent lepiej poznaje samego siebie i jest w stanie zadbać o siebie i swój dobrostan. Łatwiej mu wrócić do równowagi po przeżyciu silnych emocji. Potrafi zadbać o swoje ukojenie.

Właśnie ze względu na udowodnioną skuteczność, nurt poznawczo-behawioralny jest stosowany w naszym gabinecie. Głęboko wierzymy, że każdy może poczuć się lepiej i czerpać radość z życia w harmonii ze sobą i światem. Teraz, kiedy już wiesz, co to jest terapia behawioralna i na czym polega terapia poznawczo-behawioralna, możesz podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu terapii w tym nurcie.

Przekonaj się sam, co to znaczy CBT, co to jest terapia poznawczo behawioralna CBT i umów się na wizytę!

Nasi psychoterapeuci poznawczo-behawioralni:

Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Mateusz Chmiel
Psycholog, psychoterapeuta
Psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Call Now Button