Doświadczasz trudności w codziennym funkcjonowaniu? Wciąż popełniasz te same błędy i ponosisz ich przykre konsekwencje? Chcesz uzyskać lepszy wgląd w siebie? Rozpocznij psychoterapię indywidualną, która pomoże Ci poprawić samopoczucie i osiągnąć balans.
Na zmiany nigdy nie jest za późno!
Psychoterapia indywidualna skierowana jest do wszystkich osób: dzieci, młodzieży i dorosłych, które doświadczają problemów w zakresie zdrowia i równowagi psychicznej.
Podjęcie pracy z terapeutą pomaga w:
Warto skorzystać z psychoterapii kiedy:
Psychoterapia indywidualna polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą. Zazwyczaj obejmuje kilkanaście lub kilkadziesiąt sesji. Psychoterapia realizowana u nas może odbywać się online, w naszym gabinecie w Warszawie oraz w domu pacjenta na terenie Warszawy. Jedno spotkanie trwa 50 minut, a ich częstotliwość uzależniona jest od problemu uczestnika terapii.
Potocznie psychoterapia indywidualna uważana jest za rozmowę. W praktyce proces terapeutyczny jest bardziej złożony i obejmuje kilka etapów. Ważne jest nawiązanie relacji terapeutycznej między pacjentem a terapeutą. Pozwala to na większą swobodę i nabranie zaufania. Następnie, już wspólnie, ustalany jest cel terapii, czyli w czym konkretnie mają pomóc spotkania, co zmienić w życiu lub co poprawić. Kontrakt z psychoterapeutą pieczętuje ustalenia i daje gwarancję wspólnej, wytężonej pracy nad poprawą jakości życia pacjenta.
Jest to spotkanie pacjenta z psychologiem online – z użyciem kamery internetowej i mikrofonu. Sesje prowadzone są także za pomocą wygodnych komunikatorów internetowych, takich jak Zoom, Messenger, WhatsApp czy Skype. Psychoterapia online daje możliwość udzielenia pomocy osobie jej potrzebującej bez wychodzenia z domu. Wyniki badań jednoznacznie dowodzą, że jest ona równie wartościową formą kontaktu z psychoterapeutą, co psychoterapia prowadzona „na żywo” w gabinecie.
Psychoterapia online to wygodna opcja dla:
Każdy przypadek jest indywidualny i dlatego trudno jest określić, jak długo będzie trwał proces psychoterapii. Poza liczbą spotkań w tygodniu, istnieje podstawowy podział, który bazuje na długości terapii w ogóle. Z tego względu dzielimy terapię na:
Należy jednak pamiętać, że terapia krótkoterminowa może przerodzić się w długoterminową, jeśli tego będzie wymagała sytuacja.
Zależy to od indywidualnych potrzeb pacjenta, jego aktualnego stanu oraz regularności spotkań. To właśnie regularność i konsekwencja są kluczowe dla powodzenia terapii. Pomoc psychologiczna to nie tylko praca w gabinecie terapeuty, ale także codzienne życie i wdrażanie do niego tego, co pacjent wypracował. Dlatego właśnie systematyczność i cierpliwość są bardzo ważnymi elementami tego procesu.
Psychoterapia w Równowadze to spotkania w gabinecie terapeuty, ale także psychoterapia poznawczo-behawioralna online.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna to jedna z najlepiej zbadanych metod terapeutycznych. Uchodzi też za jedną z najbardziej skutecznych. Polega na budowaniu samoświadomości pacjenta i zmianie dotychczasowych schematów i nawyków. Człowiek podczas swojego życia kształtuje wzorce zachowań i korzysta z nich nieświadomie. Nieodpowiednie utrwalone wzorce zachowań mogą mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia. Ważne jest ich rozpoznanie i zmodyfikowanie, aby zaczęły działać poprawnie. Kluczem do tego jest właśnie samoświadomość.
Jeśli pacjent cierpi na fobię, lęki napadowe, nerwicę, stres pourazowy lub zaburzenia odżywiania, psychoterapia poznawczo-behawioralna może mu pomóc.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych praktyk. Wiele przeprowadzonych nad jej efektami badań jasno pokazało, że ustąpienie objawów następuje dość szybko, a nawroty są rzadkie. Już kilka pierwszych sesji może przynieść wyraźną poprawę.
Spotkania pomogą Ci nauczyć się opanowania emocji i zwiększą Twoją motywację do działania. Dadzą także poczucie wysłuchania. W czasie pomiędzy spotkaniami, będziesz starał się wprowadzać wypracowane zachowania w życie. To, co dotychczas sprawiało Ci problemy lub zdarzenia, które były źródłem stresu, będą przez Ciebie postrzegane inaczej. Będziesz podchodził do nich z większym spokojem i dystansem. Poczucie, że terapia jest użyteczna i pomaga Ci nawet w prozaicznych sytuacjach, to dobry znak. Idziesz w dobrym kierunku, nie zbaczaj z tej drogi!
Konsultacje psychologiczne zwykle poprzedzają rozpoczęcie psychoterapii. Kiedy terapeuta zorientuje się w sytuacji pacjenta, określi jego problemy i wybierze metodę pomocy, wtedy możliwe jest rozpoczęcie regularnej terapii. Konsultacje to dobry początek i warto je wybrać, jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy.
Psychoterapia indywidualna, w tym psychoterapia poznawczo-behawioralna, to proces bardziej złożony, zaawansowany i kompleksowy. Trwa dłużej i koncentruje się na problemach i wielu aspektach życia pacjenta, a nie tylko na wsparciu w konkretnym problemie. Dlatego, jeśli Twoje dolegliwości trwają dłuższy czas i są bardzo złożone lub nie znasz ich przyczyny, możliwe, że potrzebujesz terapii. Wtedy warto poszukać pomocy psychologicznej, bo im wcześniej ją otrzymasz, tym szybciej Twoje objawy ustąpią.