Sprawdź, w jaki sposób możemy pomóc Ci rozwiązać problemy w sferze psychicznej i osiągnąć harmonię w codziennym funkcjonowaniu.
Rozpoczęcie terapii w gabinecie psychoterapeuty wiąże się z wyborem odpowiedniego nurtu terapii. Dostępność wielu różnych podejść pozwala dostosować sposób pracy z pacjentem do jego potrzeb i oczekiwań. Każdy nurt terapeutyczny posiada własne założenia i różni się sposobem prowadzenia terapii. Ich twórcy reprezentowali różne podejścia do psychiki człowieka i odmienny światopogląd. Stąd też możliwość podjęcia takiego rodzaju terapii, który jest najbardziej zgodny z wartościami pacjenta, a jednocześnie może przynieść najbardziej satysfakcjonujące rezultaty.
W ofercie Psychoterapii W RÓWNOWADZE znajduje się wiele nurtów psychoterapii. Łączymy wiedzę i doświadczenie naszych psychologów i terapeutów z pracą nad ciałem, technikami relaksacyjnymi czy treningiem oddechowym. W ten sposób wspomagamy proces terapeutyczny, holistycznie dbamy o zdrowie psychiczne pacjentów i pomagamy im przywrócić życiowy balans.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod terapii. Jest również jednym z najczęściej wybieranych nurtów terapeutycznych. Opiera się na założeniu, że zachowanie człowieka i odczuwane przez niego emocje są zależne od utartych schematów reagowania na otaczającą rzeczywistość. Praca w tym nurcie terapii jest więc skupiona na nauce rozpoznawania i zmiany niepożądanych wzorców myślowych i zachowań, które utrudniają funkcjonowanie w codziennych sytuacjach i społeczeństwie.
W Pracowni Psychoterapii W RÓWNOWADZE pracujemy w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz trzeciej fali CBT.
Terapia poznawczo-behawioralna swoje początki ma w latach 50. XX wieku. Od tego czasu stale się rozwija, a jej kolejne formy nazywane są falami.
Trzecia fala CBT to integralne podejście, które łączy w sobie różne elementy psychoterapii. Została wzbogacona m.in. o praktykowanie treningu uważności, zgłębianie procesów poznawczych oraz akceptację własnych myśli. W tym nurcie psychoterapii podkreśla się znaczenie więzi pomiędzy terapeutą a pacjentem, rolę wartości duchowych i przekonań, wpływ relacji emocjonalnych i potrzebę rozwoju osobistego.
Grupa terapii trzeciej fali jest bardzo zróżnicowana. Możliwość dostosowania technik terapii do aktualnych potrzeb i samopoczucia pacjenta sprawia, że wiele osób odnajduje w niej odpowiedni nurt terapeutyczny dla siebie. W jej ramach znajdują się: terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT), terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) oraz terapia schematu (TS).
Terapia akceptacji i zaangażowania wywodzi się z trzeciej fali nurtu terapii poznawczo-behawioralnej. Jej twórcy twierdzą, że cierpienie psychiczne może przynosić pacjentom unikanie nieprzyjemnych emocji, doświadczeń oraz pozostawanie w strefie komfortu za wszelką cenę. Skutecznie wyklucza ich to z wielu obszarów życia, jednocześnie utrwalając ten sposób zachowania i powodując dyskomfort psychiczny. Celem tego nurtu terapeutycznego jest osiągnięcie przez pacjenta większej elastyczności psychologicznej, która umożliwi mu zaangażowanie się we własne życie i podejmowanie działań zgodnych z jego przekonaniami.
Terapia poznawcza oparta na uważności łączy w sobie wartości terapii poznawczo-behawioralnej z korzyściami płynącymi z treningu uważności. Głównym założeniem tego nurtu psychoterapii jest pomoc pacjentom, mającym problemy z długimi epizodami depresyjnymi lub długotrwałymi okresami obniżonego nastroju. Proces terapeutyczny obejmuje m.in. naukę rozpoznawania przyczyn pojawienia się negatywnych myśli, pogorszenia nastroju i prawidłowej reakcji na ten stan oraz zwiększanie samoświadomości.
Terapia dialektyczno-behawioralna pierwotnie była stworzona dla osób, które mierzyły się z zaburzeniami osobowości z pogranicza i miały skłonności samobójcze. Niedługo później okazało się, że może być formą pomocy psychologicznej także dla innych osób, borykających się ze stanami depresyjnymi, uzależnieniami czy zaburzeniami odżywiania. Ten rodzaj terapii koncentruje się na założeniach terapii poznawczo-behawioralnej, jednak wprowadza również elementy mindfulness. Opiera się na znacznie silniejszej zażyłości na linii terapeuta-pacjent. Poza spotkaniami specjalista komunikuje się z pacjentem np. poprzez rozmowy telefoniczne. To istotny element wsparcia kryzysowego oraz czynnik, który może zapobiegać zachowaniom autoagresywnym i utrwalić wypracowane wzorce zachowań.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to nurt psychoterapii, który bazuje na przekonaniu, że pacjent najlepiej zna samego siebie i wie, czego potrzebuje. W tym podejściu stawiany jest w roli eksperta, który sam szuka przyczyn trudności, z jakimi boryka się w życiu oraz sposobów ich rozwiązania. Terapeuta jest jedynie narzędziem, które pomaga mu osiągnąć cele terapii. W przeciwieństwie do innych rodzajów psychoterapii, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach nie doszukuje się przyczyn problemów w przeszłości – skupia się na teraźniejszości i przyszłości. Opiera się na poszukiwaniu rozwiązań i wspieraniu poczucia sprawczości, poprzez wskazywanie mocnych stron pacjenta.
Terapia schematu to stosunkowo nowy nurt terapii. Zakłada, że występowanie niepożądanych myśli i zachowań w życiu dorosłym ma swoje źródło w schematach i przekonaniach nabywanych w dzieciństwie. Negatywne wzorce przekładają się na późniejsze życie i mogą być powodem problemów emocjonalnych, niskiej samooceny, unikania bolesnych uczuć czy trudności w relacjach. Celem terapii schematów jest pomóc pacjentowi w zrozumieniu i rozpoznawaniu nieprawidłowych wzorców, poznaniu ich przyczyny, a także zmianie ich na pozytywne.
Nurt terapii psychodynamicznej wywodzi się z psychoanalizy Zygmunta Freuda i zakłada, że problemy natury psychicznej mogą być wynikiem nieuświadomionych odczuć i potrzeb. Człowiek ma tendencje do ukrywania i maskowania trudnych emocji i doświadczeń, co może prowadzić do wykształcenia różnych zaburzeń na tle psychicznym. Celem terapii psychodynamicznej jest identyfikowanie i rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych w sposób najbardziej korzystny dla danego pacjenta. Pomaga to w wyeliminowaniu wielu nieprzyjemnych objawów i przywróceniu równowagi. W podejściu psychodynamicznym znaczącą rolę odgrywa także relacja terapeuty z pacjentem, opierająca się na akceptacji, zrozumieniu i szczerości.
Jak sama nazwa wskazuje, psychoterapia integracyjna jest nurtem terapeutycznym, który łączy w sobie kilka różnych podejść. Daje to możliwość dostosowania metod pracy do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Prowadzenie psychoterapii integracyjnej wymaga od terapeuty szerokiej wiedzy i doświadczenia. Ten rodzaj terapii skupia się na eliminowaniu negatywnego wpływu przeszłych wydarzeń, które rzutują na odczuwane w teraźniejszości uczucia i zachowania. Szczególnie dotyczy to osób, które zostały skrzywdzone, odrzucone lub doświadczyły traumy. Proces terapeutyczny umożliwia poznanie przyczyn niewłaściwych wzorców zachowań, lepsze poznanie emocji oraz naukę wyrażania potrzeb.
Terapia systemowa to nurt terapii, który najczęściej wykorzystywany jest w pracy terapeutycznej z rodzinami lub parami. Podejście to zakłada, że problemy w systemach rodzinnych, między partnerami czy rodzicami i dziećmi działają na zasadzie wzajemnej zależności (tzw. błędnego koła). Zadaniem terapeuty jest obserwacja i wskazywanie pacjentom tych zależności oraz wspólna praca nad poprawą relacji i tworzeniem nowych wzorców zachowań.
Wybierz nasz profesjonalny gabinet psychoterapii, aby odzyskać równowagę psychiczną i móc cieszyć się życiem!
Nasi specjaliści pracują w wielu nurtach psychoterapii, dzięki czemu z łatwością znajdziesz rodzaj terapii, który spełni Twoje oczekiwania i będzie zgodny z Twoimi wartościami. Umów wizytę już dziś!
Nasz zespół psychoterapeutów pracuje w różnorodnych nurtach terapeutycznych, aby jak najlepiej dopasować metody wsparcia do indywidualnych potrzeb pacjentów. Oferujemy pomoc w ramach takich podejść jak: psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), w tym terapia trzeciej fali (ACT, MBCT, DBT, terapia schematu), terapia psychodynamiczna, psychoterapia integracyjna, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) oraz terapia systemowa. Szeroki wybór podejść umożliwia skuteczną pracę z różnorodnymi trudnościami i problemami, zarówno w gabinecie w Warszawie, jak i w formie online.