Zastanawiasz się, czy potrzebujesz wsparcia psychoterapeuty? Trudno Ci ocenić, czy problem z którym się zmagasz, wymaga wsparcia z zewnątrz?
Skorzystaj z konsultacji psychologicznej online, na której uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania!
Konsultacje psychologiczne skupiają się na zdiagnozowaniu problemu i przedstawieniu możliwych metod pomocy. Zwykle jest to jedno spotkanie, na którym określane są potrzeby i oczekiwania pacjenta. Konsultacje psychologiczne mogą więc być wstępem do terapii i wdrożenia pomocy psychologicznej, ale nie muszą.
Jeśli czujesz, że:
są to wyraźne powody, dla których powinieneś odbyć konsultacje psychologiczne.
Poradnictwo psychologiczne może być formą doraźnej pomocy dla osób, które nie radzą sobie z konkretnym problemem lub przechodzą trudny czas w życiu.
Są także wsparciem dla osób:
Konsultacje psychologiczne skierowane są do osób, które nie wiedzą, z jakim rodzajem problemów się mierzą i jakiej pomocy potrzebują lub przechodzą kryzys. Konsultacje psychologiczne to nie to samo, co terapia.
Zwykle organizowane są od jednego do pięciu spotkań, na których przy wsparciu terapeuty opracowany zostaje optymalny plan działania. Spotkania mogą odbywać się online, w gabinecie psychologa oraz w domu pacjenta na terenie Warszawy. Na pierwszych spotkaniach przedstawiane są oczekiwania i planowane efekty współpracy. Jeśli pięć spotkań okaże się niewystarczające, istnieje możliwość rozpoczęcia regularnej psychoterapii.
Jeśli lepiej czujesz się w znanym otoczeniu, możliwe jest przeprowadzenie konsultacji psychologicznej online. Spotkanie polega na połączeniu online, nawiązywanym między pacjentem a terapeutą, za pomocą smartphona lub komputera z kamerą i mikrofonem.
Konsultacje psychologiczne to wsparcie dla Ciebie przy problemach i pracy nad sobą. Już pierwsza rozmowa z doświadczonym terapeutą może przynieść wewnętrzne ukojenie. Co ważne, do gabinetu możesz zgłosić się nie tylko w przypadku problemów.
Na konsultację psychologiczną nie musisz się szczególnie przygotowywać. Nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy ani znajomości terminów psychologicznych – rozpoznanie i nazwanie Twoich trudności leży w kompetencjach psychologa.
Pierwsza wizyta w gabinecie jest stresująca i krępująca dla większości pacjentów. Należy jednak pamiętać, że zadaniem terapeuty czy psychologa nie jest ocenianie innych. Jego celem jest poprawa jakości Twojego życia, które z jakiegoś powodu nie wygląda tak, jakbyś chciał.
Pamiętaj, aby mówić szczerze o swoich problemach. Szczerość w gabinecie terapeutycznym to podstawa udanej i efektywnej terapii. Jeśli masz refleksje lub wątpliwości, możesz śmiało je wyrażać.
Pierwsze spotkanie zwykle opiera się na wywiadzie. Psycholog będzie skupiony wyłącznie na Tobie i Twoich objawach. Zada ważne dla postawienia diagnozy pytania – o Twoje lęki, sytuację życiową, relacje. Może użyć ankiet i kwestionariuszy, które pomogą mu Cię lepiej poznać. To dobry moment na powiedzenie o wszystkim, co Cię trapi, także o dolegliwościach somatycznych.
Podczas kilkudziesięciominutowej rozmowy terapeuta będzie w stanie wysnuć pierwsze wnioski i podsumuje zebrane informacje. To wstęp do udzielenia dalszej pomocy. Na tym etapie można rozeznać się, jakiej pomocy wymagasz. Możliwe, że konsultacje psychologiczne wystarczą i kilka spotkań pomoże Ci rozwiązać problem. Jednak konsultacje psychologiczne mogą się z czasem przerodzić w regularną terapię.
Konsultacja psychologiczna umożliwia postawienie diagnozy i może być wstępem do psychoterapii. Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania – to może być pierwszy krok do znacznej poprawy jakości i dobrego życia!