W Pracowni Psychoterapii W RÓWNOWADZE prowadzimy terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, skierowaną zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Pomogła ona wielu pacjentom, którzy borykali się z problemami emocjonalnymi oraz doświadczali cierpienia psychicznego.
Jeśli czujesz, że Twoje życie nie satysfakcjonuje Cię w pełni lub mierzysz się z dyskomfortem ze strony psychiki, sprawdź, jak możemy Ci pomóc poprzez terapię.
Terapia poznawczo-behawioralna (z ang. cognitive behavioural therapy, CBT) to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych form psychoterapii. Uznawana jest także za jedną z najbardziej skutecznych. Jej początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy zaczęła być wykorzystywana w leczeniu depresji. Od tamtej pory stale się rozwija, oferując pacjentom pomoc w różnych problemach natury psychicznej.
Głównym założeniem psychoterapii CBT jest to, że człowiek, pod wpływem otoczenia zewnętrznego, wykształca w toku życia pewne wzorce myśli i zachowań, a następnie wykorzystuje je do interpretacji rzeczywistości. Nie wszystkie nabyte w przeszłości schematy są zdrowe i mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie, dlatego mogą prowadzić do powstawania trudności w życiu osobistym lub społecznym.
Celem terapii CBT jest pomoc pacjentowi w rozpoznawaniu i zmianie krzywdzących wzorców myślenia i zachowania. Pomaga to poprawić samopoczucie, osiągnąć większą satysfakcję z życia i nabyć odporność psychiczną do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami i pojawiającymi się trudnościami. Nurt poznawczo-behawioralny zaliczany jest do terapii krótkoterminowych, zorientowanych na rozwiązywanie konkretnych problemów i osiąganie założonych celów.
Terapia poznawczo-behawioralna skierowana jest głównie do pacjentów, którzy cierpią na:
Cechą psychoterapii CBT jest wyznaczenie jasnego celu i przestrzeganie jej ściśle ustrukturalizowanego charakteru. Oznacza to, że każde spotkanie z terapeutą przebiega w podobny sposób, jednak jest on dostosowany do aktualnych potrzeb pacjenta.
Terapia poznawczo-behawioralna jest nastawiona na kontakt pacjenta z terapeutą i budowanie relacji opartej na zaufaniu. Poczucie bezpieczeństwa oraz atmosfera zrozumienia jest fundamentem powodzenia procesu terapeutycznego. Dodatkowo, ważną rolę odgrywa regularna praca własna i zaangażowanie pacjenta. Podczas spotkań zadawane mogą być prace domowe, które omawiane są na początku spotkań. Pomagają one w identyfikacji negatywnych wzorców, określeniu swoich emocji oraz wypracowaniu i utrwaleniu nowych, pozytywnych schematów zachowań.
Więcej o terapii CBT dowiesz się z naszego artykułu: Psychoterapia poznawczo-behawioralna – terapia CBT.
Jeśli czujesz, że terapia behawioralno poznawcza może stanowić odpowiedź na Twoje trudności i potrzeby, skontaktuj się z nami!
W przypadku, gdy nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w psychoterapii, możesz wybrać konsultację psychologiczną. Podczas pierwszego spotkania poznamy się lepiej, pomożemy Ci określić, jaka forma terapii przyniesie najlepsze efekty oraz opracujemy szczegółowy plan działania.
Terapeuci Psychoterapii w Równowadze czekają na Ciebie!