Wizyta u psychologa coraz częściej jest postrzegana jako naturalny krok w dbaniu o zdrowie psychiczne – zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Pytanie dotyczące tego, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa zadaje sobie wielu rodziców. Zwykle decyzja o skonsultowaniu się z psychologiem następuje w momencie, gdy rodzice obserwują u dziecka niepokojące zachowania lub sygnały nieprawidłowego rozwoju. Jednak na wizytę warto udać się również w innych sytuacjach, zanim pojawią się większe trudności. Niekiedy nawet jedna wizyta jest w stanie pomóc i wskazać przyczynę problemów.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do psychologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!
Wizyta u psychologa jest zalecana, gdy:
W przypadku zaburzeń rozwojowych, na wizytę do psychologa można się zgłosić nawet z kilkumiesięcznym maluszkiem. Podstawę stanowią obawy opiekunów, że jego rozwój nie przebiega prawidłowo. Bardzo małe dzieci nie są w stanie powiedzieć o odczuwanych emocjach i potrzebach, jednak psycholog może ocenić rozwój psychoruchowy oraz reakcję na bodźce z otoczenia. Jeśli dziecko nie opanowało umiejętności, które stanowią część danego okresu rozwojowego, psycholog pomoże określić, z czego mogą wynikać trudności i rozwiać wątpliwości rodziców.
U nieco starszych dzieci niepokój mogą budzić kłopoty z mową – mały zasób słownictwa lub niewyraźna mowa, a także problemy z koncentracją, zmienność nastrojów czy trudności w kontaktach z rówieśnikami. Obserwacja swojej pociechy jest bardzo ważna, aby wychwycić alarmujące zachowania i móc na nie zareagować. Okresem, która sprzyja obserwacjom prawidłowego rozwoju dziecka jest czas szkolny. Opanowanie podstawowych umiejętności, takich jak pisanie czy czytanie, umiejętność utrzymania skupienia i nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi, mogą być wskazówką w ocenie tego, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo i nie występują w tym obszarze nieprawidłowości.
Kiedy iść z dzieckiem do psychologa? Pomocy specjalisty mogą potrzebować najmłodsi, w których życiu dochodzi do gwałtownej zmiany. Może to mieć związek z rozstaniem rodziców, chorobą lub śmiercią kogoś bliskiego, zmianą miejsca zamieszkania lub szkoły, przeżytą traumą. Dostosowanie się i zaakceptowanie nowej rzeczywistości może być bardzo trudne, a wsparcie bliskich może nie być wystarczające – w tym przypadku pomoc psychologa jest nieoceniona.
Kwestią wymagającą niezwłocznej reakcji jest sytuacja, w której dziecko przejawia zachowania autoagresywne, miewa myśli samobójcze, doświadcza przewlekłego lęku lub obniżenia nastroju, ma zaburzenia odżywiania lub boryka się z uzależnieniami. Taki stan stanowi zagrożenie dla jego zdrowia lub życia, więc interwencja psychologiczna jest absolutną koniecznością.
Nie wszystkie problemy w sferze psychicznej objawiają się jedynie w samopoczuciu lub zachowaniu. Niekiedy ciało dziecka wysyła sygnały somatyczne, świadczące o toczącym się problemie. Kiedy z dzieckiem do psychologa? Kiedy dziecko często skarży się na bóle głowy i/lub brzucha, nudności, zawroty głowy lub ma zaburzenia łaknienia. Jeśli badania wykonane przez pediatrę lub innego lekarza nie przyniosą odpowiedzi, warto udać się z dzieckiem do gabinetu psychologa.
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego nie wymaga specjalnego przygotowania. Opiekunowie powinni na nią zabrać otrzymane z poradni psychologiczno-pedagogicznej albo wystawione przez innych specjalistów czy nauczycieli opinie lub orzeczenia dziecka. Należy także pamiętać, że osobom nieletnim podczas wizyty muszą towarzyszyć rodzice lub prawni opiekunowie.
Ponieważ wizyta w gabinecie psychoterapeuty może wywoływać stres, zwykle przebieg pierwszego spotkania opiera się na swobodnej i przyjacielskiej rozmowie, podczas której psycholog pyta dziecko o występujące trudności, jego zainteresowania, pasje czy relacje z innymi dziećmi i członkami rodziny. Jeśli dziecko powie wprost o problemie, z jakim się mierzy, specjalista będzie chciał poznać więcej szczegółów na jego temat: od kiedy problem występuje czy jakie emocje wywołuje.
W wielu przypadkach jedna wizyta jest wystarczająca, aby problem dziecka został zdiagnozowany i aby można było wdrożyć pomoc. Po zakończonym spotkaniu psycholog wskazuje rodzicom lub opiekunom możliwe rozwiązania oraz metody postępowania z dzieckiem.
Odpowiedź na pytanie, kiedy z dzieckiem do psychologa jest bardzo prosta: gdy tylko zauważymy coś niepokojącego w jego rozwoju czy zachowaniu. Wcześniejsze zdiagnozowanie problemu pozwoli zaoszczędzić stresu zarówno dziecku, jak i rodzicom. Postawienie diagnozy ma szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci, których nieprawidłowy rozwój może wpływać na późniejsze funkcjonowanie lub dzieci, których trudności stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia.
Warto zaznaczyć, że psycholog pomaga nie tylko w sytuacjach problemowych, ale także służy radą i wsparciem rodzicom dzieci wybitnie zdolnych, pomaga najmłodszym odkryć mocne strony czy rozwijać umiejętności interpersonalne.
W dzisiejszych czasach wizyta w gabinecie psychoterapeuty nie jest już powodem do zakłopotania i czymś, co należy ukrywać, a stanowi przejaw troski o sferę psychiczną i komfort życia dziecka.