Twoje dziecko „daje Ci popalić”? Brakuje Ci pomysłu, co zrobić by posłuchało Twoich rad czy wskazówek? Martwisz się, że dzieje się z nim coś niepokojącego, a Ty nie wiesz, jak pomóc? Twoje dziecko moczy się w nocy, ma bóle brzucha, głowy czy trudności ze snem, które nie mają medycznego uzasadnienia?
Dbanie o dobrostan psychiczny to żaden wstyd – bądź przykładem dla swojej pociechy i umów się na wizytę. Oboje zasługujecie na wsparcie!
Dorastanie to trudny i wymagający czas, zarówno dla dzieci i nastolatków, jak i rodziców. Okres dojrzewania wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które mają miejsce w ciele młodego człowieka. Mogą one powodować wahania nastroju oraz zmienność dotychczasowych preferencji. Młody człowiek zaczyna poszukiwać swojego własnego „ja”, chce dążyć do niezależności od rodziców, odrzuca dawne autorytety, odczuwa potrzebę przynależności do grupy rówieśniczej oraz przechodzi intensywny rozwój poznawczy. Zachodzące w organizmie zmiany, które przekładają się na zachowanie dzieci i młodzieży, często rodzą konflikty na linii rodzic/opiekun/nauczyciel – pociecha.
Warto jednak zaznaczyć, że zachowania określane jako nastoletni bunt są naturalną prawidłowością rozwojową człowieka, która wynika z dojrzewania. Zazwyczaj zaczyna się w wieku około 11-13 lat i kończy, kiedy młody człowiek osiągnie dorosłość.
Kiedy relacja z dzieckiem jest skomplikowana i nie wiesz, co możesz zrobić, aby to zmienić, możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Specjalista spojrzy na Waszą sytuację z perspektywy osoby z zewnątrz, nie będzie Was oceniał. Jego rola polega na ocenie stanu psychologicznego, zauważeniu wszystkich ważnych aspektów Waszej relacji rodzinnej i wspólnej próbie poprawy jej. W jego kompetencjach leży wskazanie obszarów, które wymagają pracy – zarówno od dziecka, jak i od rodziców. Być może bunt nie jest bezpośrednią przyczyną nieakceptowalnego zachowania nastolatka, a przyczyny tkwią w zaburzeniach, uzależnieniach, lękach lub traumach, z którymi się mierzy. Psycholog pomoże także w sytuacji, gdy dziecko ma trudności z nauką, koncentracją, nawiązywaniem znajomości z rówieśnikami, samooceną lub wyrażaniem emocji.
Zwykle terapia dzieci i młodzieży polega na regularnych spotkaniach z terapeutą i pracy nad rozwiązywaniem problemów przy konsultacji z rodzicami lub opiekunami. W przypadku terapii online, spotkania odbywają się przy pomocy smartfona lub komputera z kamerą internetową i mikrofonem. Pozwala to na udzielenie pomocy psychologicznej dziecku lub nastolatkowi bez wychodzenia z domu. Długość terapii jest uzależniona od rodzaju problemów, jakim musi stawić czoło dziecko. Często konsultacji psychologicznej potrzebują wszyscy członkowie rodziny, aby zrozumieć wzajemne relacje, potrzeby oraz wspólnie rozwiązać trudności. Terapia dzieci i rodziców, którzy uczą się wyrażać swoje emocje oraz skutecznie się komunikować, zazwyczaj przynosi szybkie i trwałe rezultaty.
Czy zachowanie Twojego dziecka Cię niepokoi? Widzisz, że ma problemy z wyrażaniem emocji, izoluje się od grupy rówieśniczej, miewa wybuchy złości, nie potrafi się skoncentrować na powierzonych zadaniach? To mogą być symptomy, które warto skonsultować z psychologiem, aby poznać ich przyczynę oraz metody radzenia sobie z nimi.
Mogą wystąpić one zarówno u dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak i nastolatków. Jeśli martwi Cię zachowanie dziecka lub nastolatka, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.
Inne problemy tj.
mogą wskazywać na problemy społeczne, które mogą znacznie obniżyć jakość życia, dlatego nie powinny być bagatelizowane.
Jeśli widzisz, że dziecko jest wycofane i niechętne do podejmowania interakcji z innymi – odwiedź z nim gabinet psychologa.
W przypadku młodszych dzieci, konsultacja psychologiczna może wiązać się z zauważeniem problemów rozwojowych dziecka przez rodziców lub opiekunów. To, co powinno zwrócić Twoją uwagę to:
U starszych dzieci niepokój mogą budzić zauważalne problemy z mową:
Przy niektórych schorzeniach natury psychologicznej występują także problemy motoryczne:
Również jeśli zauważamy:
Jeśli Twoje dziecko przechodzi przez trudny czas, jakim jest rozwód, utrata bliskiej osoby, choroba, wypadek lub inna stresogenna sytuacja, wizyta u psychologa może przynieść mu ukojenie. Terapeuta pomoże dziecku przejść przez niełatwy okres i zrozumieć odczuwane emocje i lęki. Może okazać się także cennym wsparciem dla rodziców, którzy niekiedy nie wiedzą, jak poprawnie reagować na zachowanie dziecka oraz jak je wspierać.
Zaburzenia psychiczne mogą objawiać się także jako dolegliwości fizyczne. Częste bóle głowy, brzucha, nudności, zaburzenia łaknienia, problemy skórne, zaburzenia snu czy nocne moczenie powinny zostać skonsultowane z pediatrą. Jeśli ich źródło nie zostanie wykryte przez lekarza, a wyniki badań mieszczą się w normie, przyczyn należy poszukać w psychice młodego człowieka.
W Pracowni Psychoterapii W RÓWNOWADZE:
Wszystkie podjęte przez naszych terapeutów działania służą poprawie sytuacji i relacji rodzinnej, odzyskaniu zdrowego balansu oraz poprawie jakości Waszego życia.