Standardy Ochrony Małoletnich

Preambuła

Naszymi pacjentami są m.in. Małoletni. W przypadku świadczenia usług na rzecz Małoletnich nadrzędną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez Pracownię Psychoterapii W RÓWNOWADZE Aleksandra Jasińska jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Traktujemy wszystkich Małoletnich z należnym im szacunkiem, uwzględniając ich interesy i potrzeby.

Naszym obowiązkiem jest stworzenie środowiska wolnego od przemocy w jakiejkolwiek formie. Wszystkie działania podejmowane przez współpracowników Pracowni Psychoterapii W RÓWNOWADZE Aleksandra Jasińska są podporządkowane dobru i bezpieczeństwu osób Małoletnich. Współpracownicy placówki realizując te cele zobowiązani są do przestrzegania zasad określonych w niniejszym dokumencie (Standardy Ochrony Małoletnich), działania w ramach obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zasadami etyki zawodowej oraz swoich kompetencji.

Dokument obowiązuje wszystkich członków Personelu.

Standardy Ochrony Małoletnich w obecnym brzmieniu obowiązują od dnia: 01.07.2024 r.

Dokument został opracowany przez PRACOWNIA PSYCHOTERAPII W RÓWNOWADZE Aleksandra Jasińska z siedzibą w Lublinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 12/7, 20-029, NIP: 7123208925, REGON: 521496029.

Niektóre pojęcia, których używamy w dokumencie mają określone znaczenie – wyjaśniamy je w słowniku na końcu dokumentu.

Rozdział I

Zasady bezpiecznego kontaktu personelu z Małoletnim

  1. Przed rozpoczęciem współpracy Terapeuta:
    • przedstawia Małoletniemu i jego Opiekunom zasady współpracy (pisemnie lub ustnie) i prosi o potwierdzenie, że wyrażają na nie zgodę,
    • prosi Opiekunów, a w przypadku, gdy Małoletni ukończył 16 lat – także jego, o wyrażenie zgody na świadczenie konkretnej usługi (konsultacja, diagnoza, itp.).
  2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obydwojgu rodzicom, wskazane, ale nie niezbędne, jest uzyskanie zgody obydwojga rodziców. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania zgody obydwojga rodziców, wystarczająca jest zgoda jednego z nich. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, Terapeuta informuje ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy spornej przez sąd.
  3. Na pierwszym spotkaniu z Małoletnim Terapeuta:
    • przedstawia się, mówi kim jest i na czym będzie polegać jego współpraca z Małoletnim (np. o czym będą rozmawiać itp.),
    • informuje Małoletniego, że w każdej chwili może zadawać pytania oraz informować o problemach, trudnych sytuacjach, np. w domu albo w szkole,
    • ustala z Opiekunami czy i w jakim zakresie będą oni uczestniczyć w spotkaniach z Małoletnim – jeżeli okaże się, że Małoletni potrzebuje obecności Opiekuna w większym zakresie, pierwotnie ustalone zasady mogą zostać zmodyfikowane.
  4. Przy każdym kontakcie z Małoletnim Terapeuta bierze pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, możliwości poznawcze i indywidualne potrzeby.
  5. Wszystkie informacje Terapeuta przekazuje Małoletniemu w sposób dostosowany do jego wieku i możliwości poznawczych.
  6. Terapeuta zwraca się do Małoletniego po imieniu, w preferowanej przez niego formie.
  7. Personel dba o szacunek i bezpieczeństwo w komunikacji z Małoletnim, wykazuje się cierpliwością, spokojem i postawą pełną akceptacji i zrozumienia dla zgłaszanych trudności i problemów. Terapeuta zapewnia wsparcie i narzędzia psychologiczne dla dziecka do pokonywania trudności zgłaszanych przez Małoletniego.
  8. Terapeuta nie ignoruje i nie bagatelizuje odczuć Małoletniego, np. strachu, wstydu, niepewności co do nowej sytuacji.
  9. Małoletni ma prawo do własnych opinii i poglądów, musi je jednak wyrażać w sposób kulturalny, z szacunkiem dla innych.
  10. Terapeuta nie kontaktuje się z Małoletnim prywatnymi kanałami komunikacji bez wiedzy i zgody Opiekunów.
  11. Małoletniemu przysługuje prawo do poufności. Terapeuta przekazuje Opiekunom tylko ogólne wnioski i zalecenia z przebiegu spotkania z Małoletnim.
  12. Jeżeli Terapeuta rozmawia z Opiekunem na temat sytuacji Małoletniego, stara się, aby Małoletni nie był obecny przy rozmowie. Jeżeli obecność Małoletniego jest niezbędna, Terapeuta pamięta o tym w czasie rozmowy i kieruje swoje wypowiedzi do wszystkich obecnych.
  13. Terapeuta może zawsze, jeżeli zauważy taką potrzebę, zasugerować Opiekunom kontakt z innym specjalistą, np. psychiatrą.    
  14. Terapeuta informuje Małoletniego i jego Opiekuna o możliwości zgłoszenia niewłaściwego zachowania Terapeuty względem Małoletniego.
  15. Małoletni i jego opiekun mogą dokonać zgłoszenia każdemu członowi personelu, który zobowiązany jest powiadomić o tym Kierownika lub osobę odpowiedzialną za realizację Standardów.

Zachowania niedozwolone wobec Małoletnich

  1. Personel nie ujawnia danych osobowych ani wrażliwych osób Małoletnich.
  2. Personel nie stosuje jakiejkolwiek formy przemocy wobec małoletnich  – zarówno przemocy fizycznej, jak i psychicznej oraz werbalnej.
  3. Nie jest dozwolone nawiązanie z małoletnim jakiejkolwiek formy relacji o charakterze seksualnym. Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
  4. Kontakt fizyczny z Małoletnim, który nie jest związany z udzielaniem świadczenia zdrowotnego  (np. przytulenie), może odbywać się wyłącznie za jego zgodą i wynikać z inicjatywy dziecka. Świadczenia terapeutyczne/specjalistyczne odbywają się bez kontaktu fizycznego z dzieckiem.    
  5. Kontakt fizyczny z Małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
  6. Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym bądź przemocowym.
  7. Niedopuszczalne jest podnoszenie głosu, szantażowanie, grożenie oraz poniżanie w jakiejkolwiek formie (wyśmiewanie, lekceważenie, porównywanie, etykietowanie) Małoletniego przez Terapeutę.

Rozdział II

Zasady podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego

  1. Terapeuci posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia Małoletnich.
  2. Terapeuta reaguje zawsze, gdy podejrzewa krzywdzenie Małoletniego lub posiada informacje o krzywdzeniu Małoletniego.
  3. Przez krzywdzenie Małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę, przemoc wobec Małoletniego lub zagrożenie dobra Małoletniego, w tym jego zaniedbywanie. Wyróżnia się w szczególności następujące formy krzywdzenia:
    • przemoc fizyczna – działanie bądź zaniechanie wskutek którego dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest na nią potencjalnie zagrożone,
    • przemoc psychiczna – przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a osobą za nie odpowiedzialną lub osobą, której dziecko ufa,
    • przemoc seksualna – angażowanie dziecka poprzez osobę dorosłą lub inne dziecko w aktywność seksualną, także gdy nie dochodzi do kontaktu fizycznego,
    • zaniedbywanie – chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie fizycznych i psychicznych potrzeb dziecka,
    • przemoc rówieśnicza.
  4. W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji o:
    • sytuacji przemocy bądź wykorzystania Małoletniego – każdy członek personelu lub kierownictwa jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, zmierzającej do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony Małoletniemu;   
    • zachowań rodzących podejrzenie przemocy bądź wykorzystania Małoletniego – każdy członek personelu lub kierownictwa jest zobowiązany do zgłoszenia ich kierownikowi placówki;   
    • naruszenia standardów – każdy członek personelu lub kierownictwa jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia naruszeń kierownikowi placówki.
  5. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, Terapeuta może w pierwszej kolejności porozmawiać z Opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania pomocy.  Terapeuta powinien też stworzyć samemu Małoletniemu możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia swojego zdania, opinii.
  6. Jeżeli Terapeuta podejrzewa, że zagrożone jest życie lub zdrowie Małoletniego, informuje o tym odpowiednie służby (np. dzwoni pod numer 112), a następnie sporządza notatkę i informuje Osobę Odpowiedzialną za Ochronę Małoletnich. Notatka może zostać sporządzona w formie karty interwencji (wzór takiej karty stanowi Załącznik nr 5 do Standardów Ochrony Małoletnich).
  7. Jeżeli Terapeuta podejrzewa,  że Małoletni jest krzywdzony, lub jeżeli taka okoliczność została zgłoszona przez Małoletniego lub Opiekuna, a nie jest zagrożone życie lub zdrowie Małoletniego, Terapeuta sporządza notatkę i przekazuje ją Osobie Odpowiedzialnej za Ochronę Małoletnich.
  8. Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich zapoznaje się ze sprawą i wspólnie z Terapeutą podejmuje decyzję co do dalszych działań.
  9. W przypadku, gdy wobec Małoletniego popełniono przestępstwo, Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich lub Terapeuta sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
  10. Przed skierowaniem sprawy do odpowiedniej instytucji Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich przeprowadza rozmowę z Małoletnim, Opiekunami, ewentualnie także z innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) Małoletniego.
  11. W przypadku, gdy z rozmowy z Opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą Małoletniemu, ignorują zdarzenie, Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.
  12. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że Opiekun zaniedbuje potrzeby psychofizyczne Małoletniego lub rodzina jest niewydolna wychowawczo, rodzina stosuje przemoc wobec dziecka, Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich informuje właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie lub o konieczności wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”.
  13. Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich sporządza notatkę z podjętych działań.
  14. Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich informuje o podjętych działaniach Opiekunów.
  15. Dalsze działania prowadzą odpowiednie instytucje.
  16. W przypadku, gdy Terapeuta zauważy sytuacje przemocowe pomiędzy samymi Małoletnimi (np. podczas zajęć grupowych), reaguje natychmiast, w sposób adekwatny do sytuacji, a następnie wspólnie z Osobą Odpowiedzialną za Ochronę Małoletnich podejmuje decyzję co do dalszych działań (np. ustala spotkanie z Opiekunami).
  17. Nawet jeżeli sprawą krzywdzenia Małoletniego zajmą się inne służby (sąd, Policja, prokuratura, OPS), Terapeuta może kontynuować terapię, chyba że z uwagi na dobro Małoletniego nie będzie to wskazane. Terapeuta może też ustalić, w porozumieniu z innymi służbami lub specjalistami, plan pomocy Małoletniemu. Dodatkowo Terapeuta może poinformować Małoletniego lub Opiekunów o instytucjach, do których mogą się zgłosić w celu uzyskania pomocy.
  18. W przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego przez Terapeutę lub innego członka Personelu, osoba, która to zauważyła lub dowiedziała się o tym od Opiekuna zobowiązana jest niezwłocznie powiadomić o tym Osobę Odpowiedzialną za Ochronę Małoletnich. Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich rozpoznaje sytuację i sporządza notatkę służbową, a następnie podejmuje niezbędne działania, np. monitoruje pracę Terapeuty/członka Personelu, rozwiązuje z nim umowę, zawiadamia odpowiednie służby.
  19. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez Terapeutę lub innego członka Personelu, osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.

Rozdział III

Zasady bezpiecznych relacji między Małoletnimi

  1. Małoletni mają obowiązek przestrzegania ogólnie obowiązujących zasad i norm zachowania.
  2. Niedozwolone jest w szczególności:
    • stwarzanie niebezpiecznych sytuacji, np. rzucanie przedmiotami, przynoszenie ostrych narzędzi, innych niebezpiecznych przedmiotów i substancji,
    • nieuzasadnione, bez zgody prowadzącego, opuszczenie gabinetu,
    • przywłaszczenie lub niszczenie własności innych osób,
    • fotografowanie, nagrywanie dźwięku lub filmowanie zdarzeń z udziałem innych osób bez ich zgody.
  3. Małoletni uznają prawo innych ludzi do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność.
  4. Małoletnimi powinni rozmawiać ze sobą w sposób kulturalny, wolny od wulgaryzmów, bez zachowań prowokacyjnych.
  5. Agresja i przemoc w jakiejkolwiek formie (fizyczna, słowna, psychiczna) nie są akceptowane, bez względu na ich przyczynę.

Rozdział IV

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

  1. Na terenie naszej placówki Małoletni nie ma możliwości swobodnego dostępu do Internetu.
  2. W przypadku konsultacji psychologicznych dzieci i młodzieży online oraz psychoterapii indywidualnej dzieci i młodzieży online, Terapeuta dba o korzystanie z bezpiecznych komunikatorów. Zasady bezpiecznego korzystania z ustalonego komunikatora oraz warunki poufności spotkania online Terapeuta ustala z Opiekunem dziecka.
  3. Personel nie nawiązuje z Małoletnimi kontaktów poprzez przyjmowanie lub wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
  4. Jeżeli w ramach świadczonych przez nas usług Małoletni będzie mieć dostęp do Internetu, podejmiemy działania zabezpieczające przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju, np. poprzez instalację odpowiedniego oprogramowania.
  5. Małoletni przynoszą do placówki telefony komórkowe oraz inny sprzęt elektroniczny na własną odpowiedzialność, za zgodą Opiekunów. Nie ponosimy odpowiedzialności za zaginięcie, zniszczenie czy kradzież sprzętu przynoszonego przez Małoletnich.
  6. Za sposób korzystania z własnych urządzeń elektronicznych na terenie placówki odpowiadają Opiekunowie.

Rozdział V

Zasady ochrony danych osobowych i wizerunku Małoletniego

  1. Dane osobowe Małoletniego podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz regulacjami wewnętrznymi.
  2. Terapeuci ani inni członkowie Personelu nie utrwalają wizerunku Małoletniego bez pisemnej zgody Opiekuna. Jeżeli wizerunek Małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda Opiekuna na utrwalanie wizerunku Małoletniego nie jest wymagana.
  3. Niezależnie od zgody Opiekuna, sam Małoletni ma prawo zdecydować, czy jego wizerunek zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie użyty.

Rozdział VI

Zasady zatrudniania Personelu

  1. Przed nawiązaniem współpracy z członkiem Personelu, który będzie miał kontakt z Małoletnimi:
    1. sprawdzamy kwalifikacje kandydata/kandydatki,
    2. pobieramy dane osobowe kandydata/kandydatki, w tym dane potrzebne do sprawdzenia jego/jej danych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki),
    3. sprawdzamy kandydata/kandydatkę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – rejestr z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze,
    4. prosimy kandydata/kandydatkę o przedłożenie:
      • informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego, w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
      • oświadczenia o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska, a jeżeli są takie państwa, także z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, z rejestru karnego albo oświadczenia, że nie jest prowadzony rejestr karny lub nie wydaje się informacji z rejestru karnego,
      • w przypadku cudzoziemca – dodatkowo informacji z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, , z rejestru karnego albo oświadczenia, że nie jest prowadzony rejestr karny lub nie wydaje się informacji z rejestru karnego.

Rozdział VII

Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz Małoletnim standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania

55. Standardy są dokumentem ogólnodostępnym. Standardy znajdują się:

a) w poczekalni Pracowni Psychoterapii W RÓWNOWADZE przy ul. Emilii Plater 25/39, 00-688 Warszawa,

b) na stronie internetowej Gabinetu pod adresem: https://psychoterapiawrownowadze.pl/.

56. Każdy Małoletni lub Opiekun Małoletniego może otrzymać kopię Standardów do wglądu. Standardów udziela kierownik Gabinetu niezwłocznie po zgłoszeniu takiego żądania.

57. W oparciu o standardy opracowano ich wersję skróconą, zawierającą informacje istotne dla Małoletnich. Skrócona wersja standardów stanowi załącznik do Standardów.

Rozdział VIII

Postanowienia końcowe

  1. Wszyscy członkowie Personelu składają pisemne oświadczenie, że zapoznali się ze Standardami Ochrony Małoletnich i zobowiązują się postępować zgodnie z ich postanowieniami.
  2. Osobą Odpowiedzialną za Ochronę Małoletnich jest kierownik Pracowni Psychoterapii W RÓWNOWADZE Aleksandra Jasińska.
  3. Z Osobą Odpowiedzialną za Ochronę Małoletnich można się skontaktować mailowo (aleksandra@psychoterapiawrownowadze.pl) lub telefonicznie (+48 516 412 307)).
  4. Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich sprawdza, nie rzadziej niż raz na dwa lata:
    • jaki jest poziom znajomości i przestrzegania Standardów Ochrony Małoletnich wśród Personelu (wzór ankiety stanowi Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich),
    • jak funkcjonowanie Standardów Ochrony Małoletnich oceniają Małoletni i Opiekunowie (wzory ankiet stanowią Załącznik nr 3 i Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich).
  5. Co najmniej raz na dwa lata będziemy dokonywać oceny Standardów Ochrony Małoletnich i będziemy je aktualizować, tak aby były dostosowane do aktualnych potrzeb oraz zgodne z obowiązującymi przepisami.
  6. Standardy Ochrony Małoletnich są dostępne w poczekalni naszej placówki oraz na stronie internetowej: psychoterapiawrownowadze.pl
  1. W naszej placówce są dostępne (w widocznym miejscu) informacje na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery ogólnopolskich telefonów pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie:
    • Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;      
    • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;     
    • Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
  1. Załącznikiem do Standardów Ochrony Małoletnich jest ich skrócona wersja, która zawiera informacje istotne dla Małoletnich, napisane przystępnym dla nich językiem.
  2. Standardy Ochrony Małoletnich zostały przygotowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa polskiego, w szczególności Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 31 z późn. zm.).
  3. Pojęcia używane w dokumencie mają następujące znaczenie:
    • Standardy Ochrony Małoletnich – ten dokument,
    • Małoletni/Dziecko – każda osoba do ukończenia 18 roku życia,
    • Opiekun – opiekun faktyczny/prawny – osoba uprawniona do reprezentowania i stanowieniu o Małoletnim/Dziecku, w szczególności jego rodzic lub inny przedstawiciel ustawowy,
    • Terapeuta – każdy specjalista (psycholog, psychoterapeuta), który świadczy usługi konsultacji psychologicznych dla dzieci i młodzieży lub opiekunów oraz psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży lub opiekunów na podstawie umowy o współpracy z PRACOWNIA PSYCHOTERAPII W RÓWNOWADZE Aleksandra Jasińska,
    • Personel – wszystkie osoby współpracujące z PRACOWNIA PSYCHOTERAPII W RÓWNOWADZE Aleksandra Jasińska, które biorą udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych małoletnim lub mogą mieć kontakt z małoletnim bądź uczestniczą w procedurze zatrudniania, niezależnie od wykonywanego zawodu i podstawy prawnej udzielania świadczeń zdrowotnych lub wykonywania obowiązków służbowych,
    • Osoba Odpowiedzialna za Ochronę Małoletnich – wyznaczony członek Personelu sprawujący nadzór nad realizacją polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, w tym za wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich oraz za monitorowanie postępowania zgodnie ze Standardami,
    • Zgoda rodzica / prawnego opiekuna dziecka – zgoda rodziców/prawnych opiekunów dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami/ opiekunami otrzymują informacje o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinno – opiekuńczy.
    • Krzywdzenie małoletniego – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego (w tym czynu nieobyczajnego) na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu lub przez zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie,
    • Przemoc fizyczna – celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być wszelkiego rodzaju urazy fizyczne m.in.: złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne,
    • Przemoc psychiczna – wszelkie działania wpływające negatywnie na psychikę małoletniego m.in.: powtarzające się poniżenie, upokarzanie i ośmieszanie, wciąganie w konflikt osób dorosłych, manipulowanie małoletnim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi, stawianie małoletniemu wymagań i oczekiwań, którym nie jest w stanie sprostać,
    • Przemoc seksualna – angażowanie małoletniego w aktywność seksualna przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań  kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. prezentowanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm).
Call Now Button