Na czym polega terapia dla par?

Doświadczasz trudności w związku, a może nawet zastanawiacie się nad rozstaniem? Nie musicie mierzyć się ze swoimi problemami sami!

Na czym polega terapia dla par? Z jakimi problemami można się do niej zgłosić? Czy udział w terapii dla par mogą brać tylko małżeństwa? Te i inne wątpliwości rozwieje poniższy artykuł!

Z partnerem do psychoterapeuty – czyli kiedy warto zgłosić się na terapię dla par?

Nie ma listy problemów, które kwalifikują lub dyskwalifikują z możliwości skorzystania z terapii dla par. To Ty i Twój partner decydujecie, czy takie wsparcie jest dla Was korzystne.

Terapia dla par może być wsparciem w wielu obszarach dotyczących Waszej relacji, w tym między innymi:

 • określenie roli w związku: terapia par pomoże Wam zbadać role, które odgrywacie w związku i zidentyfikować potencjalnie niezdrową dynamikę oraz różnice w oczekiwaniach dotyczących tych ról.
 • przekonania i wartości: terapia dla par może pomóc Wam omówić Wasze przekonania i wartości oraz ich wpływ na codzienne życie.
 • finanse: nierzadko właśnie finanse stają się źródłem konfliktów w związkach. Terapia dla par może pomóc w prowadzeniu otwartego dialogu także na ten temat.
 • czas spędzony razem: możecie rozwiązać problemy, które sabotują Wasz wspólny czas, aby znowu przynosił Wam radość i relaks, zamiast narastającej frustracji;
 • dzieci: jeśli Ty i Twój partner nie jesteście zgodni co do tego, czy chcecie mieć dzieci lub jak chcielibyście je wychować, terapia dla par pomoże Wam przepracować te obawy. Może również pomóc w przypadku stresorów, takich jak trudności w poczęciu lub adopcji dzieci.
 • relacje rodzinne: terapia par może pomóc Wam rozwiązać problemy wynikające z konfliktów z innymi członkami rodziny, takimi jak rodzice, dzieci i rodzeństwo.
 • seks i intymność: terapia dla par może zapewnić bezpieczną przestrzeń do dzielenia się swoimi uczuciami i potrzebami.
 • problemy zdrowotne: choroby fizyczne lub psychiczne mogą być trudne dla Ciebie i Twojego partnera. Terapia par może pomóc Ci poradzić sobie ze stresem, jaki wywierają na Wasz związek.
 • zewnętrzne stresory: terapia może również pomóc Tobie i Twojemu partnerowi w radzeniu sobie z konfliktami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład praca, czy traumatyczne doświadczenia.

Czy terapia dla par naprawdę działa?

Tak – i są na to dowody. Na przykład według przeglądu 20 publikacji z 2014 roku terapia par to skuteczna forma pomocy i może pomóc między innymi w podniesieniu ogólnego zadowolenia ze związku, usprawnić komunikację między partnerami, wpierać umiejętności rozwiązywania problemów oraz zaspokajania potrzeb.

Na czym polega terapia dla par?

Psychoterapia par jest bardzo podobna do psychoterapii indywidualnej, z tą oczywistą różnicą, że bierze w niej udział oboje partnerów.

Oboje partnerzy muszą wyrazić zgodę na udział w psychoterapii, nie może być to decyzja wyłącznie jednego z Was. Im bardziej będziecie oboje zmotywowani do zmiany i uporania się z trapiącymi Was problemami, tym lepiej dla przebiegu terapii i jej długotrwałych efektów.

Niestety, chociaż czasem bardzo byśmy chcieli, nie możemy zmusić kogoś do skorzystania z pomocy specjalisty. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz takiej pomocy, a Twój partner nie zgadza się na terapię dla par, rozważ zgłoszenie się na psychoterapię indywidualną.

Na początku prowadzący Was terapeuta będzie chciał poznać i zrozumieć Wasz kontekst i wyzwania, które spowodowały zgłoszenie się na terapię. Jest to też moment, w którym Wy możecie uporządkować swoje myśli i opowiedzieć o problemach z Waszego punktu widzenia.

Terapeuta nie rozstrzyga, kto ma rację, a kto się myli. Zamiast tego pomaga Wam identyfikować uczucia, ubierać je w słowa i lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Terapia prowadzi też do wspólnego wypracowania rozwiązań. Na terapii dla par możecie nauczyć się na przykład tego, jak się lepiej ze sobą komunikować, jak dbać o własne potrzeby, a także rozpoznawać i odpowiadać na potrzeby partnera, jak rozwiązywać przyszłe konflikty.

Proces terapeutyczny pomoże Wam przepracować istniejące problemy, trudne emocje i frustrację, ale przede wszystkim wyposaży Was w narzędzia, które pomogą Wam samodzielnie radzić sobie z pojawiającymi się problemami w przyszłości.

Czy musimy być w związku małżeńskim?

Absolutnie nie. Gabinet psychoterapeutyczny to miejsce, w którym możecie się czuć bezpiecznie, niezależnie od formalnych kwestii Waszego związku. Jeżeli tworzycie związek, a w Waszej relacji pojawiają się problemy, to możecie się zgłosić po wsparcie do specjalisty.

Czy nasze problemy są zbyt błahe?

Psychoterapeuta nie ocenia Waszych problemów i nie klasyfikuje ich na skali. Jeżeli coś w Waszym życiu przynosi Wam cierpienie, to jest to w pełni wystarczający powód, aby się tym zająć.

Jak zgłosić się na terapię dla par?

Jeśli czujesz, że twój związek skorzystałby na terapii par, przede wszystkim przedyskutuj to ze swoim partnerem i sprawdź, czy jest na to otwarty. Jeśli partner nie jest przekonany do takiej formy pomocy, wyjaśnij, dlaczego jest to dla Ciebie ważne i jak myślisz, że może to pomóc Waszemu związkowi.

Jeśli dojdziecie do obopólnej zgody na terapię dla par, kolejnym krokiem jest znalezienie specjalisty i umówienie się na wizytę. Dalej zostaniecie poprowadzeni przez specjalistę – zazwyczaj podjęcie terapii poprzedza wypełnienie odpowiednich zgód oraz podpisanie kontraktu. Na pierwszej sesji poznacie terapeutę – pamiętajcie, że Wy także możecie zadawać mu pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości i poczuć się komfortowo.

Terapia dla par on-line

Jeśli czujesz, że twój związek skorzystałby na terapii par, przede wszystkim przedyskutuj to ze swoim partnerem i sprawdź, czy jest na to otwarty. Jeśli partner nie jest przekonany do takiej formy pomocy, wyjaśnij, dlaczego jest to dla Ciebie ważne i jak myślisz, że może to pomóc Waszemu związkowi.

Jeśli dojdziecie do obopólnej zgody na terapię dla par, kolejnym krokiem jest znalezienie specjalisty i umówienie się na wizytę. Dalej zostaniecie poprowadzeni przez specjalistę – zazwyczaj podjęcie terapii poprzedza wypełnienie odpowiednich zgód oraz podpisanie kontraktu. Na pierwszej sesji poznacie terapeutę – pamiętajcie, że Wy także możecie zadawać mu pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości i poczuć się komfortowo.

Niepodważalną zaletą dzisiejszych czasów jest możliwość dotarcia z pomocą tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe – za pomocą środków komunikacji zdalnej.

Także psychoterapia (w tym terapia dla par) mogą i z powodzeniem są prowadzone on-line.

Badania dowodzą, że psychoterapia online jest równie skuteczna co terapia prowadzona w sposób tradycyjny. Co więcej, ma wiele dodatkowych zalet:

 • możesz wybierać wśród najlepszych specjalistów, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz,
 • z terapii w ojczystym języku mogą skorzystać także osoby mieszkające za granicą,
 • pomoc dociera także do osób z mniejszych miejscowości i wsi, gdzie zwykle trudno o wystarczającą liczbę specjalistów,
 • z pomocy mogą skorzystać także osoby niemobilne, z problemami zdrowotnymi lub zobowiązaniami, które nie pozwalają im oddalać się z domu,
 • wielu osobom łatwiej jest poczuć się komfortowo, łącząc się z psychoterapeutą z zacisza własnego domu niż w obcym gabinecie,
 • oszczędność czasu pozwala skupić się na pracy z terapeutą, bez poświęcania dodatkowego czasu na dojazdy.

Wiesz już na czym polega terapia dla par? A może czujesz, że jest to rozwiązanie dla Ciebie i Twojego partnera?

Nasza Pracownia Psychoterapii W RÓWNOWADZE oferuje terapię dla par w trybie online. Specjalistką w tej dziedzinie jest Agnieszka Fąfara.

Pedagożka, psychoterapeutka

Wybrane źródła:

 • Małus, A., Konarzewska, B., Szulc, A., & Galińska-Skok, B. (2013). Funkcjonowanie małżeństw zgłaszających się do terapii małżeńskiej. Psychiatria Polska, 47(2).
 • De Barbaro, B., Drożdżowicz, L., Janusz, B., & Gdowska, K. (2004). Terapia małżeńska jako “szukanie dobrych słów”. Psychoterapia, (4 (131)).
 • Frąckowiak-Sochańska, M. (2011). Terapia par jako narzędzie przeciwdziałania dysfunkcji rodziny.
 • Couples Therapy for Adults Experiencing Relationship Distress: A Review of the Clinical Evidence and Guidelines [Internet]. Ottawa (ON): Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health; 2014 Oct 17. SUMMARY OF EVIDENCE. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK253328/.
Call Now Button