Objawy depresji u młodzieży i dorosłych oraz psychoterapia w leczeniu depresji

W powszechnym tłoku i zgiełku współczesnego życia, zdrowie psychiczne jest bezcennym kapitałem. Nieustające wyzwania stawiane przez współczesną cywilizację, pełną tempa i presji, mają jednak swoje mroczne następstwa. Rozpaczliwe poszukiwanie doskonałości, wszechobecny stres i izolacja społeczna stają się często płodnym gruntem dla jednej z najbardziej dotkliwych chorób naszych czasów – depresji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykającym miliony ludzi niezależnie od wieku, płci czy tła społecznego. Depresja, uważana za chorobę XXI wieku, może znacząco wpływać na jakość życia i zdolność funkcjonowania jednostki.

W tym artykule skupimy się na głębszym zrozumieniu depresji, jej objawów oraz roli psychoterapii w procesie leczenia. Przyjrzymy się również specyfice objawów depresji u młodzieży i dorosłych, analizując jak wpływa ona na dwie zasadniczo różne grupy wiekowe.

Czym jest depresja?

Depresja jest złożonym zaburzeniem psychicznym, które wpływa na sferę emocjonalną, myślenie i zachowanie jednostki.
Choć często jest błędnie kojarzona z chwilowym przygnębieniem, to w rzeczywistości jest złożonym i głęboko zakorzenionym zaburzeniem emocjonalnym. Znaczący spadek nastroju, utrata zainteresowania życiem, poczucie beznadziejności, trudności w koncentracji, a także zmiany apetytu i problemy ze snem to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla tego zaburzenia.
Kluczowym aspektem depresji jest to, że objawy te utrzymują się przez dłuższy okres czasu, zazwyczaj co najmniej przez dwa tygodnie lub dłużej. W odróżnieniu od krótkotrwałego przygnębienia, depresja to stan chroniczny, który wymaga profesjonalnej interwencji.

Jakie są objawy depresji?

Depresja, będąca złożonym zaburzeniem emocjonalnym, charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, które mogą wykazywać różne odcienie intensywności. Zrozumienie tych objawów jest kluczowe dla skutecznego rozpoznawania i leczenia tego zaburzenia. Poniżej przedstawione są ogólne i charakterystyczne objawy depresji:

A. Cechy Ogólne

 1. Spadek nastroju i utrata zainteresowania życiem: Jednym z najważniejszych objawów depresji jest stały, głęboki spadek nastroju, który utrzymuje się przez większość dnia, niemal codziennie. Osoba dotknięta depresją traci zdolność do odczuwania radości czy zainteresowania tym, co wcześniej ją cieszyło.
 2. Zmiany apetytu i wagi: Osoby cierpiące na depresję często doświadczają zmian w apetycie. Może to przejawiać się jako utrata apetytu i wagi lub, przeciwnie, jako zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała.
 3. Problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji: Kognitywne funkcje jednostki są znacznie zaburzone w przebiegu depresji. Osoba z depresją może mieć trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji oraz zapamiętywaniem informacji.
 4. Zaburzenia snu: Zmiany w rytmie snu są często obecne u osób z depresją. Mogą to być trudności z zaśnięciem, niepokojące sny lub budzenie się wcześnie rano i niezdolność do ponownego zaśnięcia.
 5. Ogólne uczucie zmęczenia i braku energii: Osoby z depresją często odczuwają chroniczne zmęczenie, niezależnie od ilości snu. Mogą czuć się słabe i pozbawione energii nawet po odpoczynku.

B. Objawy Emocjonalne

 1. Smutek i beznadziejność: Dominujące uczucia smutku, przygnębienia i beznadziejności stanowią charakterystyczny element depresji. Osoba może odczuwać ogólny brak nadziei na poprawę swojej sytuacji.
 2. Poczucie winy lub bezwartościowości: Depresja często prowadzi do negatywnego myślenia o sobie. Osoba może obwiniać się za różne sytuacje lub czuć się bezwartościową i niekompetentną.
 3. Utrata radości z wcześniej przyjemnych czynności: Zjawisko znane jako anhedonia polega na utracie zdolności do odczuwania przyjemności z rzeczy, które kiedyś sprawiały radość. Osoba może przestać angażować się w swoje zainteresowania.
 4. Myśli samobójcze lub myśli o śmierci: Osoby z depresją mogą doświadczać myśli samobójczych lub myśli o śmierci. W skrajnych przypadkach, te myśli mogą przerodzić się w plany i próby samobójcze.

C. Objawy Fizyczne

 1. Bóle ciała bez wyraźnej przyczyny medycznej: Depresja może objawiać się również w postaci bólów ciała, takich jak bóle głowy, mięśni czy stawów, pomimo braku wyraźnych przyczyn medycznych.
 2. Spowolnienie ruchowe lub nadmierna pobudliwość: Niektórzy pacjenci doświadczają spowolnienia ruchowego, co może wpływać na tempo mówienia i poruszania się. Inni mogą być nadmiernie pobudzeni i niepokoić się.
 3. Bóle w ciele: Depresja może objawiać się fizycznymi dolegliwościami, takimi jak bóle głowy, mięśni czy żołądka.

Rozpoznanie depresji opiera się na występowaniu co najmniej kilku z tych objawów przez większość dnia, niemal codziennie, przez okres co najmniej dwóch tygodni. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na różnice indywidualne oraz potencjalne zmiany w objawach w zależności od grupy wiekowej.

Objawy depresji u dzieci i młodzieży

Depresja to nie tylko problem dorosłych, ale także młodszych osób, które także mogą doświadczać tej trudnej dolegliwości. Jednak u dzieci i młodzieży objawy depresji mogą wyglądać nieco inaczej niż u dorosłych, co sprawia, że ich identyfikacja może być wyzwaniem.

Zmiany w Zachowaniu:

 1. Wycofanie się z kontaktów społecznych: Młodzież dotknięta depresją często wycofuje się z wcześniejszych relacji społecznych. Izolacja od przyjaciół i rodziny może być widoczna, a wcześniejsza chęć do interakcji może wydawać się zmniejszona.
 2. Problemy szkolne i obniżenie osiągnięć akademickich: Depresja może wpływać na zdolności poznawcze i koncentrację, co może przełożyć się na trudności w nauce. U młodzieży często pojawiają się problemy z koncentracją, zapominanie o zadaniach czy spadki osiągnięć szkolnych.
 3. Zwiększona drażliwość i agresja: Młodzież z depresją może przejawiać nadmierną drażliwość oraz trudności w kontrolowaniu emocji. Często małostkowe sprawy mogą prowadzić do wybuchów gniewu lub agresji.

Objawy Fizyczne:

 1. Zmiany wagi i apetytu: Wzrost lub spadek masy ciała, a także zmiany w apetycie, stanowią objawy depresji u młodzieży.
 2. Problemy ze snem: Trudności z zaśnięciem, nadmierna senność w ciągu dnia lub problemy z utrzymaniem snu stają się widoczne.
 3. Fizyczne dolegliwości: Bóle głowy, brzucha lub innych obszarów ciała bez oczywistej przyczyny medycznej mogą wskazywać na depresję.

Rozpoznanie depresji u młodzieży może być utrudnione ze względu na specyficzne objawy i ewolucję w procesie dojrzewania. Dlatego ważne jest, aby rodzice, nauczyciele i opiekunowie zwracali uwagę na te sygnały alarmowe i zapewniali stałe wsparcie młodzieży w przypadku podejrzenia depresji.

Objawy depresji u dorosłych

Depresja u dorosłych może przebiegać nieco inaczej niż u młodzieży. U dorosłych, objawy depresji często manifestują się poprzez bardziej złożone emocje i myśli. Oprócz ogólnych objawów, dorośli mogą doświadczać trudności w utrzymywaniu relacji społecznych, zmniejszenia efektywności w pracy czy problemów z utrzymaniem życia rodzinnego.
Osoby dorosłe mogą przejawiać głęboką refleksję nad przeszłością i przyszłością, z nasilonym poczuciem beznadziejności i przygnębienia. Charakterystyczne objawy emocjonalne to m.in. poczucie pustki, utrata zainteresowania intymnością oraz wybuchy gniewu lub frustracji.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Psychoterapia stanowi ważny element w leczeniu depresji. Różne podejścia terapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna czy psychodynamiczna, są skutecznymi narzędziami w procesie zdrowienia. Badania naukowe potwierdzają, że psychoterapia może znacząco poprawić stan emocjonalny pacjentów z depresją. Decydując się na terapię, ważne jest, aby wybrać podejście, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom pacjenta.

Depresja to poważne wyzwanie dla zdrowia psychicznego zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Zrozumienie różnych objawów depresji oraz skuteczność psychoterapii w jej leczeniu są kluczowe dla zapewnienia wsparcia i zdrowia emocjonalnego. Osoby zmagające się z depresją nie powinny obawiać się szukać profesjonalnej pomocy, która przyczyni się do poprawy ich samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Bibliografia:

Call Now Button