Jak wygląda psychoterapia dzieci i młodzieży online?

Nawet najlepszy rodzic może potrzebować wsparcia – a opieka nad zdrowiem emocjonalnym dzieci stanowi nieodłączny element odpowiedzialnego rodzicielstwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na stosunkowo nową formę terapii, czyli psychoterapię dzieci i młodzieży online.

Kiedy warto zapisać dziecko na psychoterapię?

Mózgi dzieci różnią się od mózgów dorosłych. W wieku od 6 do 12 lat dzieci wciąż rozwijają umiejętność myślenia o konkretnych operacjach. Dopiero w okresie dojrzewania, czyli w wieku od 12 do 18 lat, dzieci i nastolatki są w stanie myśleć bardziej kompleksowo, na przykład rozważać abstrakcyjne koncepcje i rozważać inne od własnego punkty widzenia.

Dorosły mózg nie jest w pełni rozwinięty do 25 roku życia.

Fakt, że mózgi dzieci tak bardzo różnią się od mózgów dorosłych, oznacza, że sposób, w jaki dzieci doświadczają emocji, przetwarzają swoje doświadczenia i komunikują swoje potrzeby, będzie inny niż sposób, w jaki robią to dorośli.

Nie ma minimalnego progu, który musi być spełniony, aby ktoś zasługiwał na wsparcie. Jeśli Twoje dziecko twierdzi, że potrzebuje terapii, potraktuj jego obawy poważnie. Jeśli sam widzisz niepokojące objawy u swojego dziecka, nie bagatelizuj ich. Zgłoszenie się po pomoc do psychoterapeuty nie jest niczym wstydliwym, a może pomóc Twojemu dziecku odpowiedzieć na potrzeby, których sam nie zauważasz lub nie potrafisz zdefiniować. Psychoterapia pomoże także wzmocnić Waszą komunikację i relację.

Wciąż się wahasz? Następujące objawy mogą wskazywać, że Twoje dziecko może odnieść korzyść z psychoterapii:

  • Nastąpiła znacząca zmiana w nastroju. Na przykład Twoje dziecko stało się wycofane, przestraszone lub ma huśtawki nastrojów.
  • Zmieniło się zachowanie. Na przykład Twoje dziecko zaczęło mieć kłopoty w szkole, odpuściło swoje ulubione zajęcia dodatkowe, przestało widywać się z najbliższymi znajomymi, ma problemy ze snem lub zmieniło podejście do jedzenia.
  • Przeżyło stresujące lub traumatyczne wydarzenie. Trauma jest względna, a różne rzeczy wpływają na ludzi w różny sposób. Jeśli Twoje dziecko doświadczyło czegoś stresującego lub traumatycznego, może skorzystać na psychoterapii. Przykłady traumatycznych i stresujących wydarzeń obejmują agresję rówieśników (także psychiczną), doświadczanie lub bycie świadkiem przemocy domowej, rozwód rodziców, czy śmierć bliskiej osoby.
  • Przejawia zachowania autodestrukcyjne. Zachowania ukierunkowane na własne cierpienie, takie jak samookaleczanie, czy głodzenie się, to poważny znak ostrzegawczy.
  • Wyrażali myśli samobójcze. Chociaż myślenie o tym może być przykre, nawet dzieci w wieku od czterech do sześciu lat mogą doświadczać myśli i zachowań samobójczych.

Jak wygląda psychoterapia dzieci i młodzieży on-line?

Psychoterapia online dla dzieci i młodzieży odbywa się za pomocą platform komunikacyjnych, które umożliwiają interakcję terapeuty z pacjentem w czasie rzeczywistym – na przykład poprzez rozmowę telefoniczną lub wideorozmowę. Terapeuci specjalizujący się w pracy z dziećmi i młodzieżą posiadają odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby nawiązać pozytywną i wspierającą więź z młodym pacjentem, nawet poprzez ekran komputera czy smartfona.

Sesje terapeutyczne odbywają się zazwyczaj w regularnych terminach, ustalanych indywidualnie z rodzicami i uwzględniających harmonogram dziecka. W trakcie sesji terapeuta prowadzi rozmowę z dzieckiem, stawia pytania, słucha jego przeżyć i emocji oraz oferuje wsparcie i narzędzia do radzenia sobie z trudnościami.

Dziecko lub nastolatek w procesie psychoterapii nie tylko otrzymuje bezpieczną przestrzeń do przepracowania swoich problemów i emocji, ale także uczy się nowych zachowań i reakcji, które w przyszłości pomogą mu lepiej radzić sobie z wyzwaniami.

Ważnym aspektem psychoterapii online dla dzieci i młodzieży jest zaangażowanie rodziców. Rodzice odgrywają istotną rolę w procesie terapeutycznym, zarówno podczas sesji, jak i w codziennym życiu dziecka. Terapeuta może proponować rodzicom konkretne zadania do wykonania w domu, które wspierają terapię i pomagają we wdrożeniu nowych umiejętności i strategii.

Jakie są zalety zdalnej psychoterapii dla dzieci i młodzieży?

Żyjemy w dynamicznym świecie, pełnym wyzwań i stresu, które mogą wpływać na nasze pociechy. Problemy emocjonalne takie jak lęki, stany depresyjne, trudności w nawiązywaniu relacji czy zaburzenia zachowania mogą zacząć rozwijać się już we wczesnym dzieciństwie. Właśnie dlatego istotne jest, aby jak najszybciej zareagować i zapewnić dzieciom odpowiednie wsparcie.

Psychoterapia dzieci i młodzieży online otwiera przed rodzicami zupełnie nowe możliwości opieki nad zdrowiem psychicznym ich dzieci. Dzięki wykorzystaniu Internetu terapia online eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając dostęp do wykwalifikowanych terapeutów bez konieczności opuszczania domu.

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć psychoterapię online dla dzieci, jest wygoda. Często rodzice mają ograniczoną ilość czasu, a także trudności w znalezieniu odpowiednich specjalistów w swoim regionie. Terapia online umożliwia elastyczne umawianie sesji, które można dostosować do harmonogramu rodziny, eliminując konieczność dojazdów.

Dodatkowo dzieci zwykle czują się bardziej komfortowo w swoim domu. Terapia online daje im możliwość korzystania z usług terapeutycznych w znanym i bezpiecznym otoczeniu, co może przyczynić się do większej otwartości i zaufania wobec terapeuty.

Warto również podkreślić, że terapia online jest równie skuteczna, jak tradycyjne spotkania twarzą w twarz. Badania naukowe wykazują, że poprzez spotkania online można osiągnąć takie same rezultaty terapeutyczne jak w przypadku spotkań stacjonarnych.

Ponieważ piętno związane ze zdrowiem psychicznym jest wszechobecne, wielu dorosłych waha się przed podjęciem terapii w celu rozwiązania swoich problemów. Pamiętaj, że uzyskanie wsparcia i pójście na własną terapię jest w porządku. Może to nie tylko pomóc w uzyskaniu opieki, której potrzebujesz i na którą zasługujesz, ale także normalizuje leczenie w zakresie zdrowia psychicznego. Możesz pokazać swojemu dziecku, że to nic złego, by zgłosić się po pomoc.

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje terapii, nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem. Czasami najlepszą i najbardziej wspierającą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zapewnienie zewnętrznego wsparcia dla swojego dziecka lub dla siebie.

Umów wizytę

Jeżeli chcesz skorzystać z wizyty psychoterapeutycznej dla młodzieży i dzieci on-line w naszej Pracowni Psychoterapii specjalistami w tej dziedzinie są Agnieszka Fąfara, Patrycja Szarawara i Mateusz Chmiel.

Pedagożka, psychoterapeutka
Psycholożka, psychoterapeutka
Mateusz Chmiel
Psycholog, psychoterapeuta

Wybrane źródła:

  • Aouil, B. (2010). Poradnictwo i wsparcie psychologiczne online dla dzieci i młodzieży-ofiar przemocy.
  • Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 9(2), 33-43.
  • Konieczny, K., & Rachubińska, K. Psychoterapia poznawczo-behawioralna online jako forma leczenia depresji-przegląd badań.
  • Bomba, J. (2010). Badania nad efektywnością psychoterapii w leczeniu zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Psychoterapia, (3 (154)).
Call Now Button