Zaburzenia psychosomatyczne

Medytująca kobieta, praca z ciałem. Fizjoterapia w Warszawie, relaksacja i trening oddechowy. Psychoterapia, konsultacja psychologiczna w Warszawie, online.
Zaburzenia psychosomatyczne – definicja, przyczyny leczenie

Przypomnij sobie jakąś stresującą sytuację. Co wtedy czułeś? Objawy stresu są bardzo różne. Nie zawsze kończy się tylko na myślach. Często możesz je zaobserwować w ciele. Może nawet zdarza Ci się zrzucać na stres wiele drobnych dolegliwości fizycznych, takich, jak na przykład ból głowy, brzucha, czy nieregularne miesiączki. Jednak sygnały z ciała mówiące o tym, że powinieneś zwolnić, bo rzeczywistość Cię przytłacza, potrafią być dużo bardziej mylące. Przykładem może być ból kręgosłupa, stawów, czy mięśni.

Kiedy takie bóle wynikające ze stresu stają się problemem? Czym są zaburzenia psychosomatyczne? Jakie są ich najczęstsze objawy? Kiedy powinieneś skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Czy są jeszcze inne metody leczenia zaburzeń psychosomatycznych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Zachęcamy do czytania!

Co to są zaburzenia psychosomatyczne?

Zaburzenia psychosomatycznie nie są odkryciem XXI wieku. Tylko teraz dużo więcej się o nich mówi. Dzięki temu, osoby, które na co dzień się z nimi zmagają, mogą uzyskać skuteczną pomoc i wreszcie zrozumieć, co się z nimi dzieje.

Jedną z pierwszych osób, które poruszały temat związku psychiki z ciałem był Hipokrates. Tak, ten od słynnej przysięgi lekarskiej, która uznawała, że najważniejsze jest to, aby pacjentom nie szkodzić. W kontekście psychosomatyki możemy przywołać takie jego słowa: „…natura ciała może być zrozumiała tylko w całościowym ujęciu, dlatego błędem naszych czasów jest leczenie ludzkiego ciała, kiedy lekarze oddzielają duszę od ciała”. Tę prawidłowość zauważyli również Arystoteles i Platon. Ten drugi filozof był za tym, aby podejmować leczenie człowieka jako całości.

Wszystkie te definicje zaburzeń psychosomatycznych możemy skrócić do jednego prostego stwierdzenia. Twoja psychika jest nierozerwalnie połączona z ciałem. Czasami złe samopoczucie psychiczne powoduje objawy w ciele, które mylnie wskazują na dolegliwości fizyczne. O zaburzeniach psychosomatycznych możemy mówić tylko wtedy, gdy Twoje wyniki badań są w normie i wiesz, że to, co czujesz wynika z samopoczucia psychicznego.

Jeżeli interesują Cię inne definicje zaburzeń psychosomatycznych, ich historia oraz klasyfikacja chorób psychosomatycznych, to koniecznie zajrzyj do naszych źródeł dostępnych na samym końcu artykułu.

Jakie są objawy zaburzeń psychosomatycznych?

Objawy można pogrupować zgodnie z podziałem zaburzeń somatycznych. Wtedy będą się one prezentowały następująco:

 • zaburzenia somatyzacyjne (z somatyzacją) – bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie się, wymioty, swędzenie, problemy skórne;
 • zaburzenia występujące pod postacią somatyczną, niezróżnicowane – objawy są bardzo różne i ciągle się zmieniają;
 • zaburzenia hipochondryczne – przekonanie o występowaniu choroby fizycznej i zgodnych z nią objawów;
 • zaburzenia autonomiczne występujące pod postacią somatyczną – najczęściej objawy dotyczą danego narządu lub układu. Może to być na przykład: serce i układ krążenia, górny odcinek przewodu pokarmowego, dolny odcinek przewodu pokarmowego, układ oddechowy, układ moczowo-płciowy oraz inne narządy i układy;
 • zaburzenia bólowe psychogenne – najczęściej są to bóle głowy lub kręgosłupa.

Abyś mógł jeszcze lepiej to zrozumieć, to podamy dwa przykłady. Zaburzeniem somatycznym może być ból brzucha pojawiający się pod wpływem stresu. Podstawowe badania lekarskie, na przykład kolonoskopia, nie wykazują żadnych niepokojących zmian. Mimo to osoba cierpiąca na zaburzenia somatyczne, na przykład przed ważnym egzaminem lub prezentacją w pracy odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Natomiast zaburzenie hipochondryczne polega na tym, że osoba przez cały czas ,,widzi” u siebie objawy rozmaitych chorób fizycznych. Mimo dobrych wyników badań jest przekonana, że coś złego się dzieje z jej organizmem. Nie wierzy lekarzom. Często uważa, że są oni niekompetentni, niedokładni i nie stawiają odpowiednich diagnoz.

Jakie są przyczyny zaburzeń psychosomatycznych?

Zaburzenia psychosomatyczne zazwyczaj mają swój początek w bardzo stresującym wydarzeniu. Mogą je spowodować konflikty rodzinne, problemy zdrowotne, kłopoty w pracy lub drastyczne zmiany życiowe, na przykład rozwód, czy utrata bliskiej osoby.

Istnieje wiele teorii na temat tego, co powoduje zaburzenia psychosomatyczne. Mogą się one rozwijać nie tylko z powodu jednego bardzo stresującego, wręcz traumatycznego wydarzenia, ale również w wyniku codziennych zmartwień, z którymi trudno Ci się uporać. Odczuwanie stresu każdego dnia, nawet w mniejszym natężeniu może prowadzić do rozwoju różnych chorób fizycznych, na przykład dotyczących układu oddechowego, neurologicznego. Trzecim powodem pojawienia się zaburzeń psychosomatycznych może być stres w połączeniu z podatnością na tego rodzaju problemy.

To, czy zaburzenia psychosomatyczne wystąpią u danej osoby w bardzo dużym stopniu zależy od jej podatności na stres, sytuacji życiowej, czynników biologicznych oraz środowiska.
Jak wygląda lec

Jak wygląda leczenie zaburzeń psychosomatycznych?

Zaburzenia tego rodzaju są dosyć trudne do zdiagnozowania. Na szczęście coraz więcej lekarzy ma świadomość, że przyczyną stanu zdrowia danego pacjenta, może być jego psychika. Dlatego jeżeli wyniki badań są w normie, to decydują się, na zasugerowanie pacjentowi zgłoszenie się do psychoterapeuty.

Jednak zanim to zrobisz, możesz spróbować samodzielnie sobie pomóc. W leczeniu zaburzeń psychosomatycznych bardzo pomocne jest między innymi stosowanie różnorodnych technik relaksacyjnych. Pomagają one w zmniejszeniu odczuwania bólu, innych dolegliwości psychosomatycznych i obniżeniu poziomu lęku. Techniki relaksacyjne umożliwią Ci również odzyskanie poczucia kontroli nad własnym ciałem i jego reakcjami. Będziesz bardziej zrelaksowany.

Często stosowane techniki relaksacyjne dzielą się na:

 • oddychanie przeponowe – oddychanie ,,z brzucha”, polega na kontrolowaniu oddechu i na maksymalnej koncentracji na nim;
 • medytacja – pozwoli Ci lepiej poczuć własne ciało i się rozluźnić, polega często na skoncentrowaniu się na oddechu oraz na reakcjach płynących z Twojego ciała, bez stresu i oceniania. Do medytacji potrzebny jest spokój. Dlatego najpierw znajdź odpowiednie miejsce do takiej praktyki. Usiądź wygodnie, wyprostuj się i skoncentruj się na oddechu. Na początku to nie jest proste, ale z czasem daje zaskakująco dobre efekty;
 • muzykoterapia – słuchaj ulubionych utworów i postaraj się skoncentrować tylko na nich. Zatrzymaj się na chwilę i zapomnij o problemach!
 • wizualizacja – to wyobrażanie sobie pozytywnie kojarzących Ci się miejsc albo wspominanie dobrych wydarzeń z Twojego życia. Możesz też wyobrazić sobie, to o czym marzysz.

Wybraną technikę powinieneś połączyć ze zdrowymi nawykami. Warto wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Zadbanie o siebie może być pierwszym krokiem do tego, żeby poczuć się lepiej psychicznie.

Jeżeli też jesteś w takiej sytuacji, to nie masz się czego wstydzić. Nie ma sensu cierpieć i samodzielnie zmagać się z tymi dolegliwościami. Twoje ciało wyraźnie prosi Cię o pomoc. Wykonałeś już pierwszy krok i się przebadałeś. Nie przyniosło to odpowiedzi na pytanie, co się dzieje. Dlatego warto zrobić jeszcze jeden krok i zapisać się na psychoterapię w Warszawie.

Psychoterapeuta, powie Ci, jak możesz nauczyć się żyć z zaburzeniem psychosomatycznym i zmniejszyć jego natężenie. Twoje ciało teraz reaguje na stres w szkodliwy sposób. Jednak możesz to zmienić.

Psychoterapia pomoże Ci, w zrozumieniu przyczyn tych zaburzeń. Najczęściej zaburzenia psychosomatyczne leczy się za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia w gabinecie w Warszawie, pomoże Ci w bezpiecznych warunkach zmierzyć się z trudnymi dla Ciebie wydarzeniami i przepracować niechciane emocje. Dodatkowo psychoterapeuta może pomóc Ci w znalezieniu metod radzenia sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi. Mogą to być na przykład ćwiczenia oddechowe, mindfullness, czy techniki relaksacyjne. Często zaburzenia psychosomatyczne są mocno powiązane z odczuwanym lękiem. Psycholog z Warszawy pomoże Ci rozpoznawać objawy lękowe i nauczy, jak je zmniejszać.

Na sam koniec jeszcze raz podkreślimy, że samodzielna walka z własnym ciałem, nie ma sensu. Będzie trwała dłużej i będzie Cię więcej kosztowała. Gdy skorzystasz z pomocy specjalisty, to łatwiej będzie Ci nad nimi zapanować.
Źródła:

 1. Nitsch, K., Jabłoński, M., Samochowiec, J., Kurpisz, J. (2015). Zaburzenia pod postacią somatyczną: problematyczne zjawisko – problematyczna diagnoza. Psychiatria, 12(2), 77-84. https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/42206/28764
 2. Skrzyńska, A., Skrzyński, W., Tomkiewicz, A. (2003). Psychosomatyka – leczenie człowieka, a nie choroby. Rocznik Żyrardowski, 2, 97-111. https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Rocznik_Zyrardowski/Rocznik_Zyrardowski-r2003-t2/Rocznik_Zyrardowski-r2003-t2-s97-111/Rocznik_Zyrardowski-r2003-t2-s97-111.pdf
 3. Skulimowska, K. (2011). Wzajemne wpływy stanu somatycznego i psychicznego u pacjentów z rozpoznaniem choroby somatycznej i z zaburzeniem nerwicowym. Psychoterapia, 3(158), 41-59. http://www.psychoterapiaptp.pl/uploads/PT_3_2011/Skulimowska41_Psychoterapia_3_2011.pdf
 4. Tylka, J. (2010). Podejście psychosomatyczne w wyjaśnieniu przyczyn i ustalenia sposobów terpii zaburzeń zdrowia. Family Medicine & Primary Care Review, 12(1), 97-103. https://docplayer.pl/6698357-Podejscie-psychosomatyczne-w-wyjasnieniu-przyczyn-i-ustalenia-sposobow-terapii-zaburzen-zdrowia.html
 5. Woźniewicz., A. (2018). Sposoby klasyfikowania zaburzeń psychosomatycznych. Psychiatria i Psychologia Klinicza, 18(3), 283–289 http://www.psychiatria.com.pl/artykul.php?a=769
Następny artykuł
Call Now Button